Komputerowe sterowanie w elektronice przemysłowej K25.6

Tematyka bloku: 1. Sterowanie prostowników i falowników, przekształtników napięcia przemiennego i stałego, sterowanie falowników, metody sterowania silników elektrycznych, algorytmy sterujące dla układów energoelektroniki. 2. Metody sterowania i systemy pomiarowe oraz czujniki w przemyśle, elementy wykonawcze, podstawowe konstrukcje mikroprocesorów i mikrokontrolerów oraz sterowników PLC. Praktyczna umiejętność ich programowania. 3. Rodzaje mikrokontrolerów stosowanych w przemyśle - ich budowa, rodzaje oraz specjalizowane peryferia. Współpraca z układami zewnętrznymi. Specyficzne zagadnienia - warunki pracy, niezawodność, zakłócenia, wstrząsy udary. Lokalna transmisja danych.

 

siemens517.jpg

Wstępna wiedza: nauka jest prowadzona prowadzona od podstaw.

 

Praktyczne umiejętności: Znajomość algorytmów sterowania (urządzeniami, przekształtnikami itp). Umiejętność implementacji algorytmów w sprzęcie. Umiejętność programowania niskopoziomowego (asembler) i w języku wyższego poziomu (język C). Umiejętność praktycznego projektowania sprzęgu między cyfrowymi systemami sterowania a urządzeniami.

 avr_1.jpg

Korzyści dla absolwenta - praca: Bardzo dobre przygotowanie do zatrudnienia w firmach potrzebujących pracowników projektujących systemy sterowania w przemyśle, a także w nadzorze oraz sekcjach utrzymania ruchu.

 

 

avr_2.jpgDoświadczenie osób prowadzących zajęcia i wyposażenie laboratoriów:

Osoby prowadzące mają niezbędne doświadczenie w praktycznym stosowaniu systemów komputerowych w przemyśle, a także często bezpośrednio współpracują z różnymi firmami. Zajęcia o tym profilu odbywają się w Katedrze Mikroelektroniki i Technik Informatycznych od ponad 10 lat (od tylu lat prowadzi je m.in. opiekun bloku) - i są systematycznie unowocześniane i uaktualniane. Baza sprzętowa - systemy dydaktyczne z procesorami AVR wraz ze zintegrowanym środowiskiem projektowym i debuggerem. Możliwe jest rozszerzenie zajęć o bardzo rozbudowane wersje procesorów klasy Intel 51. Zdjęcia pokazują faktycznie stosowany w trakcie zajęć sprzęt.

 

A tak w ogóle - dlaczego warto wybrać ten blok?

Jeśli planujesz pracę w Polsce - niemal w każdej firmie o profilu elektronicznym wymagana jest podstawowa wiedza na temat mikroprocesorów, ich programowania i peryferiów. Dotyczy to także pracy w szeroko rozumianym przemyśle, który charakteryzuje się wszechobecną elektronizacją i niezwykle rozwiniętą automatyzacją, wykorzystującą mikroprocesory i komputery.

 

 

siemens517_2.jpg

 

Opiekun
Realizatorzy
Przedmioty
TytułWL/PĆ
Energoelektronika cyfrowa 15 30 0
Komputerowe sterowanie w elektronice przemysłowej 30 30 0
Zastosowania mikrokontrolerów w przemyśle 15 0 0
(Opis przedmiotu dostępny po kliknięciu na jego nazwę)