Układy rekonfigurowalne i języki HDL K25.19

Tematyka bloku: 1. Podstawowe pojęcia w językach HDL. Modelowanie w języku VHDL i Verilog: składnia, typy, wyrażenia, przypisania, instrukcje sterujące, biblioteki, pakiety, struktury hierarchiczne. Tworzenie konstrukcji sekwencyjnych i współbieżnych. Projektowanie automatów stanowych. Optymalizacja i implementacja projektu. 2. Budowa i działanie układów reprogramowalnych i rekonfigurowalnych - CPLD, FPGA. Analogowe układy reprogramowalne, układy hybrydowe oraz SoC. Elementy konstrukcyjne układów reprogramowalnych, interfejsy programujące. Podstawowe informacje na temat realizacji funkcji i automatów w układach reprogramowalnych. Narzędzia do projektowania i opisu układów reprogramowalnych. Praktyczne wykorzystanie i zastosowania układów reprogramowalnych.

 

spartan2.jpg 

 

Wstępna wiedza: ---

 

Praktyczne umiejętności: Znajomość języków opisu sprzętu VHDL i Verilog - umiejętność programowania, stosowania opisu sekwencyjnego i współbieżnego. Znajomość budowy i działania układów reprogramowalnych i rekonfigurowalnych. Znajomość pakietów, narzędzi do projektowania i opisu układów reprogramowalnych. Umiejętność praktycznego wykorzystania specyficznych właściwości i zastosowania układów reprogramowalnych.

 

Korzyści dla absolwenta:

 

Praca: Bardzo dobre przygotowanie do zatrudnienia w firmach potrzebujących pracowników projektujących rozbudowane lub specyficzne (uzależnione od aplikacji) systemy cyfrowe, skomplikowane urządzenia sterujące, wysokoczęstotliwościowe obwody. Przygotowanie do projektowania układów ASIC.

 

Doświadczenie osób prowadzących zajęcia i wyposażenie laboratoriów:

Osoby prowadzące mają niezbędne doświadczenie oprogramowywaniu i praktycznym stosowaniu układów reprogramowalnych i rekonfigurowalnych. Zajęcia o tym profilu odbywają się w Katedrze Mikroelektroniki i Technik Informatycznych od ponad 10 lat (przy współudziale m.in. opiekuna bloku) - i są systematycznie unowocześniane i uaktualniane. Baza sprzętowa - systemy dydaktyczne z układami Xilinx wraz z pełną wersją zintegrowanego środowiska projektowego. Planowane rozszerzenie zajęć o najnowsze konstrukcje firmy Xilinx. Zdjęcia pokazują faktycznie stosowany w trakcie zajęć sprzęt.

 

A tak w ogóle - dlaczego warto wybrać ten blok?

Układy reprogramowalne i rekonfigurowalne dzięki bardzo wysokiemu stopniowi zaawansowania technologicznego pozwalają projektantom na budowę niezwykle skomplikowanych, rozbudowanych, specyficznych systemów cyfrowych. Daje to możliwość ich wykorzystywania w bardzo wielu aplikacjach i zastosowaniach szczególnie tam, gdzie klasyczne rozwiązania techniki cyfrowej i mikroprocesorowej zawodzą lub są niewystarczające.

 

spartan.jpg

Opiekun
Realizatorzy
Przedmioty
TytułWL/PĆ
Języki HDL 30 30 0
Rekonfigurowalne układy logiczne 30 30 0
(Opis przedmiotu dostępny po kliknięciu na jego nazwę)