Platformy SoC K25.11

Tematyka bloku: 1. Klasyfikacja, budowa i działanie elementów typu system w jednym układzie (System on Chip). Część cyfrowa i analogowa układów SoC. Narzędzia do opisu układów SoC oraz przykłady praktycznego zastosowania w przetwarzaniu sygnałów i przemyśle. Praktyczna umiejętność opisu, programowania i zastosowań programowalnych układów SoC. 2. Modelowanie układów analogowych i cyfrowych. Języki modelowania i opisu układów analogowych i cyfrowych. Sposoby modelowania ze szczególnym uwzględnieniem modelowania mieszanego, modelowania w dziedzinie czasu i częstotliwości, modelowania układów nieliniowych. Środowiska symulacyjne i symulatory analogowe. Ograniczenia modelowania analogowego. Modelowanie systemów analogowo-cyfrowych zawierających systemy mikroprocesorowe (symulatory: VHDL-AMS, Proteus, procesory 8051, ARM, PIC, AVR).            Modelowanie systemów analogowo-cyfrowych z uwzględnieniem warstwy fizycznej interfejsów I2C, RS232, CAN.

 

Wstępna wiedza: ---

 

Praktyczne umiejętności: Znajomość budowy i działania elementów system w jednym układzie (SoC) - wykorzystanie w zastosowaniach analogowych, cyfrowych i hybrydowych. Umiejętność opisu w językach opisu sprzętu - modelowania, symulacji. Znajomość pakietów, narzędzi do projektowania i opisu układów SoC. Umiejętność praktycznego wykorzystania specyficznych właściwości i zastosowania układów SoC.

 

Korzyści dla absolwenta:

 

Praca: Bardzo dobre przygotowanie do zatrudnienia w firmach potrzebujących pracowników projektujących rozbudowane lub specyficzne (uzależnione od aplikacji) systemy analogowe i cyfrowe, skomplikowane urządzenia wymagające przetwarzania sygnałów z wykorzystaniem wielofunkcyjnych układów analogowych i cyfrowych. Efektywne metody wykorzystania układów rekonfigurowalnych. Przygotowanie do projektowania układów ASIC.

 

Doświadczenie osób prowadzących zajęcia i wyposażenie laboratoriów:

Osoby prowadzące mają niezbędne doświadczenie w praktycznym stosowaniu systemów SoC (także w przemyśle). Zajęcia o tym profilu odbywają się w Katedrze Mikroelektroniki i Technik Informatycznych od ponad 10 lat (przy współudziale opiekuna bloku i wykonawców) - i są systematycznie unowocześniane i uaktualniane. Baza sprzętowa - systemy dydaktyczne z układami programowalnymi Xilinx wraz z pełna wersją zintegrowanego środowiska projektowego. Planowane rozszerzenie zajęć o najnowsze konstrukcje Xlilinx i układy reprogramowalne analogowe. Zdjęcia pokazują faktycznie stosowany w trakcie zajęć sprzęt.

 

A tak w ogóle - dlaczego warto wybrać ten blok?

Najnowsze trendy w projektowaniu układów i systemów elektronicznych zakładają zaawansowaną integrację i miniaturyzację. Jednym z możliwych rozwiązań jest stosowanie analogowo - cyfrowych reprogramowalnych lub zależnych od aplikacji układów scalonych (ASIC). Do projektowania i wykorzystania tego rodzaju układów niezbędna jest bardzo specjalistyczna wiedza. Jednocześnie jej opanowanie daje nieomal nieograniczone możliwości opracowywania nowych i unikalnych konstrukcji na potrzeby różnych gałęzi przemysłu.

virtex.jpg

pep.jpg

pep.jpg

pep.jpg

Opiekun
Realizatorzy
Przedmioty
TytułWL/PĆ
Modelowanie układów analgowo-cyfrowych 30 30 0
Platformy SoC 30 30 0
(Opis przedmiotu dostępny po kliknięciu na jego nazwę)