Komputery przemysłowe i pakiety HMI SCADA 2 K25.30

 Zaawansowane systemy elektronicznego sterowania i nadzoru procesów przemysłowych
   Komputery przemysłowe - budowa, działanie, programowanie
   Współpraca pakietów do nadrzędnego sterowania i wizualizacji SCADA z komputerami przemysłowymi
   Systemy zarządzania produkcją i jej przebiegiem MES

Tematyka rozszerzona w stosunku do bloku na stopniu I. Zaawansowanie programowanie i zestawianie kompletnych systemów sterowania i wizualizacji. Bazy danych przemysłowych. Zaawansowane systemy zarządzania przedsiębiorstwem.

Tematyka bloku: 1. Elektroniczne sterowanie i nadzór procesów przemysłowych. Sterowniki przemysłowe - budowa, działanie, programowanie. Języki programowania sterowników przemysłowych. Sieci przemysłowe jako narzędzie wymiany danych. 2. Budowa i działanie pakietów do nadrzędnego sterowania i wizualizacji SCADA. Programowanie pakietów SCADA. Wykorzystanie języków skryptowych (Visual Basic) w pakietach SCADA. Technologie OPC, DCOM. Graficzna prezentacja danych, bazy danych - budowa, obsługa, wykorzystanie w historii przebiegu procesu. Dodatkowe oprogramowanie narzędziowe w pakietach SCADA. 3. Systemy zarządzania produkcją i jej przebiegiem MES. Systemy planowania i zarządzania zasobami przedsiębiorstwa ERP. Zarządzanie na przykładzie systemu zarządzania budynkiem (tzw. "inteligentny budynek"). Zarządzanie infrastrukturą teletechniczną budynków oraz obiektów przemysłowych

 scada.jpg

Wstępna wiedza: ---

 

Praktyczne umiejętności: Znajomość budowy i działania komputerów i sterowników przemysłowych. Umiejętność programowania sterowników PLC oraz znajomość kilku języków programowania PLC. Znajomość pakietów SCADA - praktycznego ich wykorzystania i programowania. Umiejętność wykorzystania języków skryptowych oraz obsługi baz danych przemysłowych. Znajomość technologii wspomagających - OPC, DCOM itp. Znajomość systemów zarządzania produkcją i systemów zarządzania przedsiębiorstwem.

 

Korzyści dla absolwenta:  

Praca: Bardzo dobre przygotowanie do zatrudnienia w firmach potrzebujących pracowników projektujących systemy wizualizacji, baz danych przemysłowych, sterowania w przemyśle, a także w nadzorze oraz sekcjach zarządzania przedsiębiorstwem.

 

 

 

 

 

pep.jpg

 

Doświadczenie osób prowadzących zajęcia i wyposażenie laboratoriów:

Osoby prowadzące mają niezbędne doświadczenie w praktycznym stosowaniu systemów komputerowych i pakietów SCADA w przemyśle, a także często bezpośrednio współpracują z różnymi firmami. Zajęcia o tym profilu odbywają się w Katedrze Mikroelektroniki i Technik Informatycznych w zakresie PLC od ponad 9 lat (od tylu lat prowadzi je m.in. opiekun bloku), a w zakresie pakietów SCADA (w momencie wprowadzania przedmiot unikalny w skali całej Polski - pozostaje tak w pewnej mierze do chwili obecnej) od ponad 5 lat - i są systematycznie unowocześniane i uaktualniane. Baza sprzętowa - laboratorium sterowników przemysłowych ze sterownikami m.in. Siemens, Omron i PEP wraz ze zintegrowanymi środowiskami projektowymi. Planowane jest unowocześnienie bazy sprzętowej z klasy mikro PLC i mini PLC do klasy pełnowymiarowych komputerów przemysłowych. Zdjęcia pokazują faktycznie stosowany w trakcie zajęć sprzęt.

 

A tak w ogóle - dlaczego warto wybrać ten blok?

Jeśli planujesz pracę w Polsce - w każdej firmie wykorzystującej sterowniki i komputery przemysłowe (czyli innymi słowy: niemal w każdej firmie ;-) ) wymagana jest podstawowa wiedza na temat ich wykorzystania, programowania, obsługi i umiejętności zastosowania. Ponadto współczesne trendy wymagają łączenia sterowników i komputerów w sieci i stosowania oprogramowania (pakiety SCADA) przeznaczonego do zaawansowanej wizualizacji procesów przemysłowych, obsługi baz danych przemysłowych, sterowania nadrzędnego.

Laboratorium sterowników przemysłowych ze sterownikami m.in. GE Intelligent Platforms, Siemens, Omron i PEP wraz ze zintegrowanymi środowiskami projektowymi:
   Planowane jest unowocześnienie bazy sprzętowejz klasy PLC do klasy pełnowymiarowych komputerów przemysłowych
   Zdjęcia pokazują faktycznie stosowany w trakcie zajęć sprzęt

pep.jpg

pep.jpg

Opiekun
Realizatorzy
Przedmioty
TytułWL/PĆ
Komputery i sterowniki przemysłowe 2 30 30 0
Pakiety SCADA 2 15 30 0
Systemy zarządzania przedsiębiorstwem 2 15 0 0
(Opis przedmiotu dostępny po kliknięciu na jego nazwę)