Systemy mikroprocesorowe K25.15

Systemy mikroprocesorowe są jedną z najpowszechniej stosowanych, a jednocześnie najbardziej dynamicznie rozwijających się, gałęzi elektroniki. W 2004 roku wyprodukowano 6,8 miliarda mikrokontrolerów, a prognozowany wzrost produkcji w latach 2004-2009 to 10,3%. Wartość rynku mikrokontrolerów rośnie w tempie 8% rocznie. MikrokontSystemy_mikroprocesorowe_4.jpgolery znajdują zastosowanie olbrzymiej liczbie różnorodnych urządzeń otaczających człowieka, począwszy od sprzętu AGD, przez sprzęt telekomunikacyjny, samochody i samoloty, na układach sterowania akceleratorów cząstek i promów kosmicznych skończywszy. W przeciętnym produkowanym dziś samochodzie znajduje zastosowanie około 50 mikrokontrolerów. O sukcesie mikrokontrolerów decyduje przede wszystkim ich niezwykła elastyczność, związana z możliwością określenia ich funkcjonalności w urządzeniu poprzez programowanie, oraz łatwość dołączania peryferiów.

 

Systemy_mikroprocesorowe_1.jpg

Oferowany blok ma za zadanie wprowadzić Państwa w szeroką dziedzinę jaką są systemy mikroprocesorowe w zastosowaniach wbudowanych. W ramach zajęć przedstawiane są architektury popularnych mikrokontrolerów, począwszy od rozwiązań 8-bitowych, które to mikrokontrolery nadal stanowią najczęściej stosowaną klasę układów. Omówienie układów 8-bitowych stanowi także dobry wstęp do dalszej nauki, zmierzającej w kierunku poznania bardziej zaawansowanych architektur 32-bitowych. Oferowane przedmioty zapoznają Państwa nie tylko z konstrukcją mikrokontrolera -- przede wszystkim uczą Państwa jak z wykorzystaniem mikrokontrolera zbudować w pełni sprawny system mikroprocesorowy. W tym celu pokazują Państwu jak mikrokontroler współpracuje z różnego rodzaju pamięciami a także jak można do niego dołączyć różnorodne urządzenia peryferyjne -- począwszy od prostych przetworników analogowo-cyfrowych, skończywszy na magistralach komunikacyjnych takich jak USB czy ATA. Istotnym elementem jest również nauka programowania mikrokontrolerów -- zarówno w specyficznym dla danej rodziny języku asemblera, jak też w uniwersalnym języku C.

 

Systemy_mikroprocesorowe_3.jpg

Ponieważ jedynym skutecznym sposobem nauki tego rodzaju przedmiotów jest samodzielna interakcja z rzeczywistymi układami, do Państwa dyspozycji oddane są nowoczesne laboratoria dydaktyczne. Wyposażone są one w oparte na mikrokontrolerach płyty prototypowe umożliwiające, dzięki szerokiemu zestawowi układów peryferyjnych, samodzielne konstruowanie złożonych systemów mikroprocesorowych. Płyty współpracują z dedykowanymi środowiskami programistycznymi, umożliwiając pisanie i uruchamianie programów w języku asemblera i C.

 

Z uwagi na powszechność mikrokontrolerów we wszystkich dziedzinach przemysłu i życia codziennego, ich znajomość od strony sprzętowej i programowej gwarantuje bezproblemowe znalezienie ciekawej pracy - zarówno w licznie obecnych na polskim rynku niewielkich firmach, jak też międzynarodowych koncernach.

avr_2.jpg

avr_1.jpg

Opiekun
Realizatorzy
Przedmioty
TytułWL/PĆ
Pamięci i układy peryferyjne 30
Programowanie mikrokontrolerów 15 30
Systemy mikroprocesorowe w zastosowaniach wbudowanych 15 30
(Opis przedmiotu dostępny po kliknięciu na jego nazwę)