Zaawansowane modelowanie w językach HDL K25.23

Tematyka bloku: 1. Modelowanie układów analogowych. Języki modelowania i opisu układów analogowych. Sposoby modelowania ze szczególnym uwzględnieniem modelowania mieszanego, modelowania w dziedzinie czasu i częstotliwości, modelowania układów nieliniowych. Środowiska symulacyjne i symulatory analogowe. Ograniczenia modelowania analogowego 2. Metody realizacji przetwarzania współbieżnego: metody programowe i sprzętowe. Analiza problemu obliczeniowego i zasady określania współbieżnych ścieżek przetwarzania. Współbieżność i równoległość na różnych poziomach. Metody realizacji współbieżności i równoległości w układach rekonfigurowalnych 3. Dynamiczne rekonfiguracja w układach rekonfigurowalnych. Sposoby realizacji zadań, specjalizowane elementy wspierające dynamiczna rekonfigurowalność. Algorytmy automatycznego podziału zadań realizowanych z wykorzystaniem dynamicznej rekonfigurowalności.

 spartan.jpg

Wstępna wiedza: ---

 

Praktyczne umiejętności: Znajomość języków opisu sprzętu w zastosowaniach analogowych - umiejętność programowania, a także modelowania. Znajomość budowy i działania układów reprogramowalnych i rekonfigurowalnych - oraz stosowania specyficznych metod opisu w postaci współbieżnej lub właściwości dynamicznej rekonfigurowalności. Znajomość pakietów, narzędzi do projektowania i opisu układów reprogramowalnych. Umiejętność praktycznego wykorzystania specyficznych właściwości i zastosowania układów reprogramowalnych.

 

Korzyści dla absolwenta:

Praca: Bardzo dobre przygotowanie do zatrudnienia w firmach potrzebujących pracowników projektujących rozbudowane lub specyficzne (uzależnione od aplikacji) systemy analogowe i cyfrowe, skomplikowane urządzenia wymagające przetwarzania współbieżnego lub dynamicznej rekonfigurowalności. Efektywne metody wykorzystania układów reprogramowalnych i rekonfigurowalnych. Przygotowanie do projektowania układów ASIC.

 

Doświadczenie osób prowadzących zajęcia i wyposażenie laboratoriów:

Osoby prowadzące mają niezbędne doświadczenie oprogramowywaniu i praktycznym stosowaniu układów reprogramowalnych i rekonfigurowalnych. Zajęcia o tym profilu odbywają się w Katedrze Mikroelektroniki i Technik Informatycznych od ponad 10 lat (przy współudziale m.in. opiekuna bloku) - i są systematycznie unowocześniane i uaktualniane. Baza sprzętowa - systemy dydaktyczne z układami Xilinx wraz z pełną wersją zintegrowanego środowiska projektowego. Planowane rozszerzenie zajęć o najnowsze konstrukcje firmy Xilinx. Zdjęcia pokazują faktycznie stosowany w trakcie zajęć sprzęt.

 

A tak w ogóle - dlaczego warto wybrać ten blok?

Układy reprogramowalne i rekonfigurowalne dzięki bardzo wysokiemu stopniowi zaawansowania technologicznego pozwalają projektantom na budowę niezwykle skomplikowanych, rozbudowanych, specyficznych systemów cyfrowych. Daje to możliwość ich wykorzystywania w bardzo wielu aplikacjach i zastosowaniach szczególnie tam, gdzie klasyczne rozwiązania techniki cyfrowej i mikroprocesorowej zawodzą lub są niewystarczające. Zaawansowane modelowanie polega na wprowadzeniu technologii unikalnych nawet jak na wyjątkowo nowoczesne układy, jakimi są elementy reprogramowalne - modelowanie analogowe, technologie współbieżne i równoległe oraz dynamiczne reprogramowanie.

 

 

 

 

spartan2.jpg

Opiekun
Realizatorzy
Przedmioty
TytułWL/PĆ
Modelowanie układów analogowych w językach opisu sprzętu 30 0 30
Przetwarzanie współbieżne w układach rekonfigurowalnych 15 15 0
Układy dynamicznie rekonfigurowalne 15 15 0
(Opis przedmiotu dostępny po kliknięciu na jego nazwę)